Helse- og omsorgspersonell kan lære å prate med eldre om selvmordstanker

Mange kvier seg for samtalen. Hva skal en gjøre om den du tar det opp med, forteller at hen tenker på å ta sitt eget liv?

Det finnes opplæringsmateriell som er både godt og gratis på Aldring og helse nettsider, forteller vår opplæringskoordinator Signe Tretterteig og fagsjef Eivind Aakhus en artikkel i Sykepleien.

– Helsepersonell har en viktig rolle i å fange opp endringer i stemningsleiet til pasienter, snakke med dem og dokumentere det de observerer, skriver de.

Eldreuka 2026 er i gang

I dag starter Eldreuka 2026: Få inspirasjon, nyttige tips og gode råd for en aktiv, inkluderende og god hverdag! Aldring og helse er aktiv bidragsyter med Geir Selbæk: Hva kan redusere forekomsten av demens? Forebygging eller ny behandling?, Grete Kjelvik: Ta vare på hjernehelsen – forstå, forebygg, styrk og Eivind Aakhus: Hva gjør eldre utsatt for depresjon – og kan vi gjøre noe med det? Få også med deg mange andre spennende temaer som munnhelse, aldersvennlige boliger og digitalt utenforskap.

Les flere notiser
Stekte egg i panne. Foto

Kan egg beskytte mot demens?

Egg kobles til lavere risiko for Alzheimers i en ny studie. Men hvor mye betyr det egentlig, og bør vi begynne å spise mer egg?