Storstue for helse- og omsorgspersonell åpner snart

Hvordan tilpasser vi helse- og omsorgstjenestene til de eldre som trenger det til tiden vi lever i? Det er det store spørsmålet vi vil få belyst på Aldring og helse-dagene, som starter tirsdag.

På den ene siden lever flere eldre lenger, som er en stor suksess. På den andre siden med flere og flere eldre vil det være en større gruppe skrøpelige eldre som vil trenge helse- og omsorgstjenester.

– Jeg gleder meg til å fortelle om Aldring og helses eget lille Kinderegg, med helsefremmende tiltak for både fysisk helse, psykisk helse og kognisjon.

Kari Midtbø Kristiansen, daglig leder

Utfordrende med ressurser til helse og omsorg

– Vi forventer fortsatt en stor økning både i antallet eldre óg i andelen eldre i samfunnet. Det skyldes blant annet forbedringen i levekår. Mange eldre er også sprekere enn før. Samtidig lever mange med sykdom og skrøpelighet, og har dermed behov for gode helse- og omsorgstjenester, sier daglig leder Kari Midtbø Kristiansen i Nasjonalt senter for aldring og helse.

Kari Midtbø Kristiansen. Foto
Daglig leder Kari Midtbø Kristiansen på Aldring og helse-dagene 2024. Foto: Martin Lundsvoll.

– Vi ser at ressurssituasjonen for helse- og omsorgstjenestene er utfordrende. På Aldring og helse-dagene har vi fått inn fremtredende fagfolk som foredragsholdere, som deler sin kunnskap om eldrefeltet. Kunnskap som står helt sentralt for å ta gode beslutninger som gagner både tjenestene og de eldre, sier hun.

Hva er helhetlige helsefremmende og forebyggende tiltak for eldre?

Selv skal hun holde foredrag om hva som kan være helhetlig helsefremmende og forebyggende tiltak for eldre.

– Hva vil du legge vekt på i foredraget ditt?

– Jeg gleder meg til å fortelle om Aldring og helses eget lille Kinderegg, med helsefremmende tiltak for både fysisk helse, psykisk helse og kognisjon.

– Hva mener du med at tiltak skal være helhetlig helsefremmende og forebyggende?

– Når jeg har valgt å kalle det helhetlig, er det fordi dette er tiltak som sammen kan møte hele mennesket, både kropp og sjel.

– Kan du nevne noen tiltak som er helhetlig helsefremmende og forebyggende?

 – I Aldring og helse har vi tiltakene Sterk og stødig, Takk, bare bra.. og Kognitiv stimuleringsterapi, som inngår i vårt Kinderegget vårt, og det er dette jeg skal fortelle om.

– Hvorfor er det viktig å satse på dette fremover?

– For at vi skal klare å møte en framtid med flere eldre og færre til å jobbe i helse- og omsorg, er det helt nødvendig at vi legger til rette slik at årene med funksjonsnedsettelser og skrøpelighet krympes. Dette vil gi bedre helse og livskvalitet for den enkelte, men ikke minst vil det bidra til mindre trykk på tjenestene. Dette kan vi bare få til gjennom gode helsefremmende og forebyggende tiltak som oppleves meningsfulle for deltakerne, slik som i de tiltakene jeg skal fortelle om på Aldring og helse-dagene, sier hun.

Mange spennende temaer på Aldring og helse-dagene

Av andre temaer som blir belyst på Aldring og helse-dagene er sakser vi fra programmet:

– Det store bildet: Hva kreves av tjenestene? Med blant annet professor Geir Selbæk i Aldring og helse, fagdirektør Hans Olav Melberg i Folkehelseinstituttet og professor Jonas Minet Kinge ved Universitetet i Oslo.

– Siste nytt om demens: Forebygging, ny demensplan, bruk av blodprøver og nye Alzheimer-medisiner. Med blant annet seksjonsleder Linda Gjøre ved Sykehuset i Levanger, avdelingsdirektør Kristin Løkke i Helse- og omsorgsdepartementet og Geir Selbæk.

– Fysisk helse og aldring: Osteoporose, aktivitet og trening og munnhelse. Med blant annet lege og stipendiat Ruth Aga i Folkehelseinstituttet, fysioterapeut Bettina Holt Molnes i Oslo kommune og tannlege og stipendiat Ellen Thea Gjelseth Dalbak ved Sykehuset Innlandet.

Midtbø Kristiansen slår et slag for verdien av å møte gode kolleger i en hyggelig og lærende setting.

– Aldring og helse-dagene er en viktig arena for erfaringsutveksling og nettverksbygging. Du vil få med deg ny kunnskap som du kan bruke i din arbeidshverdag, sier Midtbø Kristiansen.

Og ønsker velkommen til Aldring og helse-dagene 2025!