Ny norsk studie viser sammenheng mellom hørselstap og kognitiv svekkelse

Forskere ved Aldring og Helse har i internasjonalt samarbeid tidligere vist at det er en sammenheng mellom redusert hørsel og demens. Nå har de funnet en tydelig sammenheng med redusert kognitiv funksjon, også hos personer uten demens.

Studien, som publiseres i det anerkjente tidsskriftet Alzheimer’s & Dementia: The Journal of the Alzheimer’s Association i dag, er basert på HUNT-data fra mer enn 6500 deltakere, viser at personer med dårligere hørsel har høyere risiko for kognitiv svekkelse.

– Hørselstap er en viktig, modifiserbar risikofaktor for kognitiv nedgang, sier førsteforfatter og geriater Christian Myrstad. 

Christian Myrstad
Forsker på hørselstap og kognitiv svekkelse: Christian Myrstad. Foto: Martin Lundsvoll, Aldring og helse.

– Studien vår understreker behovet for tidlig oppfølging og behandling av hørselstap som en del av forebygging mot kognitiv svekkelse hos både de med og uten demens.

Studien viser også hvordan hørselstap kan påvirke spesifikke kognitive områder, som hukommelse og problemløsning. Med en oppfølgingstid av studiedeltakerne på over 20 år gir forskningen en unik innsikt i hvordan hørsel påvirker hjernens helse gjennom livet.

Grafisk element
Grafiske fremstilling av resultatene fra forskningsartikkelen om hørsel og kognitiv svekkelse.

Forskerne håper funnene vil bidra til økt bevissthet om hørselstap som en del av folkehelsearbeidet.

Les mer om sammenhengen hørsel og demens

Les mer om hørsel og forebygging av demens

Sammendrag

Bakgrunn

Demens er en progressiv nevrokognitiv lidelse med økende prevalens globalt. Modifiserbare risikofaktorer representerer muligheter i forebyggingsarbeidet. Hørselstap er foreslått som en betydelig risiko for kognitiv svikt og demens, men om vi definerer høy kvalitet som hørsel målt med audiometri og minst fem års oppfølgingstid er det få høykvalitetsstudier som er utført. 

Metode

Analysene inkluderer data om hørselstap fra HUNT2 (1995–1997), og kognitiv svikt målt med The Montral Cognitive Assessment scale (MoCA) som utfallsvariabel i HUNT4 70+ (2017–2019). Vi gjennomførte statistiske analyser ved bruk av regresjonsmodeller for å estimere relative risikoer med justering for konfunderende variable og demografiske forhold.

Resultat

Vi fant et dose-respons-forhold mellom hørselstap og redusert kognitiv funksjon, målt med MoCA, med en reduksjon på 0,25 poeng per 10 dB, med sterkest sammenheng hos personer under 85 år. Hos personer 85+ var sammenhengen svakere, sannsynligvis på grunn av konkurrerende risikoer som død.

Konklusjon

Redusert hørsel predikerer dårligere prestasjon på MoCA, men effekten er liten. Sammenhengen besto også etter korrigering for oppgaver i MoCA hvor resultatet er avhengig av at man hører godt. Lang oppfølgingstid er viktig for å unngå revers kausalitet og korrigering for konfunderende faktorer er nødvendig for å unngå en kunstig høy sammenheng. 

Referanse

Myrstad C, Engdahl BL, Costafreda SG, Krokstad S, Livingston G, Selbæk G. Hearing and cognitive scores measured with the Montreal Cognitive Assessment Scale in The HUNT Study, Norway. Alzheimer’s Dement. 2024;e14514. https://doi.org/10.1002/alz.14514