Det har vært mye interesse omkring effekten av diverse kosttilskudd ved demens. Et kosttilskudd som heter Souvenaid er prøvd i flere tidligere studier av personer med mild Alzheimer demens, med blandet resultat.
Souvenaid inneholder en rekke stoffer, man mener har gunstig effekt på nervecellene, bl.a. omega-3-fettsyrer, vitamin B12, folsyre og selen.
En ny studie har undersøkt effekten av Souvenaid ved prodromal Alzheimer sykdom, definert som lett nedsatt hukommelse og tegn på underliggende Alzheimer-patologi basert på undersøkelse av spinalvæske, MR-undersøkelse eller undersøkelse med PET-scan.
Studien var randomisert, placebo-kontrollert og dobbelt-blind. Til sammen 311 deltakere ble fordelt på en gruppe som fikk Souvenaid en gang daglig i to år (153) og en gruppe som fikk placebo (158). Det primære effektmålet var endring etter to år på en samleskår av flere kognitive tester.
Etter to år var det ingen forskjell mellom gruppen på det primære effektmålet. Det vil si at hovedresultatet var negativt. Imidlertid hadde gruppen som fikk Souvenaid mindre nedgang på kartleggingsverktøyet Klinisk demensvurdering, et samlemål på kognisjon og funksjon i dagliglivet, samt mindre forandring i hjernevolum målt ved MR-undersøkelse. Det var ingen forskjell i bivirkninger mellom de to gruppene.
Selv om denne studien ikke viste effekt på det primære effektmålet, indikerer effekt på sekundære effektmål at det er grunn til å studere bruk av kosttilskudd videre. I begge gruppene var endringene i løpet av de to årene svært små, og det er dermed vanskelig å påvise forskjell mellom gruppene. Tilsvarende undersøkelser med flere deltakere og lengre oppfølgingstid kan trolig gi klarere svar.
Referanse
-
Soininen H, Solomon A, Visser PJ, Hendrix SB, Blennow K, Kivipelto M, et al. 24-month intervention with a specific multinutrient in people with prodromal Alzheimer’s disease (LipiDiDiet): a randomised, double-blind, controlled trial. The Lancet Neurology. 2017.