
Det er fremdeles mangelfull utbygging av dagaktivitetstilbudet for personer med demens i Norge. Kommunene skal fra 2020 ha en lovfestet plikt til å tilby et tilrettelagt dagaktivitetstilbud for personer med demens.
Alle kommuner, som skal etablere nye dagaktivitetstilbud eller utvide eksisterende tilbud med nye plasser, kan søke om tilskuddet fra Helsedirektoratet. Tjue av plassene er forbeholdt Inn på tunet (IPT) tilbud. Det er ingen fastsatt søknadsfrist, og søknadene behandles fortløpende.
For å hjelpe til med etableringen av dagaktiviteter for personer med demens, har Aldring og helse utarbeidet et kurstilbud om hvordan man kan etablere og drifte dagaktivitetstilbud. Kurset omfatter blant annet temaene: Hensikten med tilbudet, kunnskap om virkningen og kvalitetssikring.
Gjennom satsningen på dagaktivitetstilbud har også Helsedirektoratet og Aldring og helse samlet litteratur knyttet til planlegging, etablering og drift av dagaktivitetstilbud i en egen koffert. Kofferten er aktuell for kommuner, Fylkesmenn, Utviklingssenter for sykehjem og hjemmetjenester og andre interesserte. Den kan bestilles fra Aldring og helse.
Les mer om dagaktivitetstilbud, kurs og koffert her
Du kan bestille kurs og koffert, og kontakte Aldring og helse for ytterligere informasjon, ved å sende en epost til dagtilbud@aldringoghelse.no, eller ved å ringe 33 34 19 50.