Det er menneskene det kommer an på
|
|
|
|
|
|
Elektronisk samhandling og kompetanseutvikling i demensomsorgen Signe Baksaas Gjelstad Rigmor Furu Anne-Britt Kjeldsberg
|
Kan IKT være et nyttig og meningsfullt verktøy i demensomsorgen? Det forsøker forfatterne av denne nye boka å gi svar på. Boka beskriver elektronisk samhandling og kompetanseutvikling i demensomsorgen, med utgangspunkt i de erfaringene man høstet i et IKT-prosjekt i Nøtterøy kommune. Forfatterne trekker fram eksempler fra prosjektet og reflekterer rundt disse. Det fokuseres også på menneskets håndtering av teknologien, og betydningen av et godt samspill og samhandling mellom de ansatte som skal betjene den. Tittelen på boka gjenspeiler forfatternes hovedkonklusjon: Det er menneskene det kommer an på. Boka vil være aktuell lesning for alle som ønsker å få til en elektronisk samhandling i helsesektoren, ikke minst helsepersonell, administratorer og IT-personell. Studenter innen helsefag og IT vil også kunne ha nytte av boka.
ISBN 978-82-8061-132-1 Forlaget Aldring og helse 2010. 82 s. Pris: 120 kroner
|
|
Forfatter(e)
|
|
|
|
Utdannet sykepleier og har masterutdanning i pedagogikk. Hun har arbeidet 28 år ved Universitetssykehuset Nord-Norge (UNN) som intensivsykepleier, praksisveileder, faglærer og undervisningskoordinator. De siste ti årene har hun arbeidet med nettbasert læring og kompetanseutvikling i helsevesenet. Hun arbeider i dag som prosjektleder og pedagogisk rådgiver ved Nasjonalt senter for samhandling og telemedisin (NST).
|
|
|
|
|
Off. godkjent sykepleier 1971, veilederutdanning, spesialutdanning i psykiatrisk sykepleie, videreutdanning i aldersdemens og praktisk pedagogisk utdanning. Praksis fra kommunehelsetjeneste, psykiatrisk og somatisk sykehus. Førstekonsulent ved INFO-banken fra 1993 og ved Nasjonalt kompetansesenter for aldersdemens fra 1997. Fra 2004 leder og faglig ansvarlig for Bjønnesåsen bo- og behandlingssenter i Nøtterøy kommune.
|
|
|
|
|
Utdannet sykepleier med videreutdanning i demens, praktisk pedagogisk utdanning og prosjektledelse. Hun har mange års praksis som sykepleier, og har i de siste ti årene arbeidet med fagutvikling og kompetanseheving i demensomsorgen. Hun er nå ansatt som rektor og studieleder ved NKAHs fagskole i demensomsorg og alderspsykiatri.
|
|
|